Az 1840 októberében több mint egyperces expozíciós idővel készült legelső önarckép óta rengeteg önportrét fényképeztek magukról neves és kevésbé ismert fotóművészek. 2014 májusában az Önarcképek - Hívd elő magadból Vivian Maiert! pályázatunkhoz kapcsolódva a Facebook oldalunk mellett, itt a blogunkon is a témához kapcsolódva jó néhány önarcképpel találkozhattatok.
Ebben a bejegyzésünkben a világ legdrágább önarcképét láthatjátok, melyet Cindy Sherman 1981-ben készített és egy amerikai műgyűjtő, Philippe Ségalot rekordáron vásárolt meg. Sherman a fotót a New York-i Metro Pictures galéria támogatásával értékesítette, hiszen ott mutatta be 1979-ben legelőször a nagyközönségnek egyéni kiállításon a munkáit. A fotók ára kezdetben 1000 dollár volt. Sherman eleinte egy-egy negatívjáról tíz számozott fotót készített, majd a Fairy Tale sorozatánál váltott át hat példányra. A képeinek értékesítéséből már a kétezres évek elején is milliós bevételre tett szert, de az igazi áttörésre 2007-ig kellett várnia, (abban az évben 8.900.000 dollárt keresett). A 61 x 121.9 cm-es színképzős, színes, aláírt, számozott (10/10) kép a New York-i Christie's árverésén 2011. május 11-én 3.890.500 dollárért, egy évvel később 2012. május 8-án a 7/10-es példány 2.882.500 dollárért kelt el.
Cindy Sherman az önmagáról készített gigantikus fotósorozatában több száz féle, a hétköznapitól a legextrémebbig terjedő nőtípus bőrébe bújt bele. Az utóbbi néhány év összetettebb alkotásait leszámítva, minden azóta készült képén önmaga jelenik meg, magányosan, a legkülönbözőbb ruhákban, sminkekben, parókákban és környezetben. A diploma után, 1977-ben New Yorkba költözött és ekkor ismerte fel a játékban rejlő művészi lehetőségeket, s elkezdte magát fotózni saját lakásában, az utcán, Long Islanden vagy az Egyesült Államok délnyugati részén. Fontos, hogy ezeket a kisméretű, fekete-fehér képeket szinte mindig egyedül készítette, s ez rendkívüli intimitást, testközeli hangulatot kölcsönöz nekik. Úgy érezzük, mintha meglesnénk a kameráról látszólag mit sem sejtő nőalakokat – annak ellenére, hogy a maga alakította figuráit színésznőkként, valamely ismerős, de nem azonosítható film jelenetének szereplőiként értelmezte, s fényképeit „Cím nélküli állóképek”-nek (Untitled Film Stills) nevezte. (forrás: Sturcz János: Ezredvégi álarcosbál – Cindy Sherman új szerepek és maskarák között, Fotóművészet, 2000/5-6.)
Érdekesség, hogy a fent említett Fairy Tale sorozat itt látható Untitled #153 jelzésű 1985-ben készült fotóját a Phillips de Pury & Co. New York-i árverésén 2010 novemberében 2.770.000 dollárért árverezték el.
Fotó: Cindy Sherman: Untitled #153, 1985(forrás: wikipedia.org; phillips.com)
A világ legelső fotografált önarcképét ITT, a világ legdrágább fotóját pedig ITT találod.