A mezítelen emberi test ábrázolását évszázadokon át a képzőművészet legtöbb tehetséget igénylő, legnehezebb feladatai közt tartották számon. A tehetség biztos jelének számított, ha egy művész elfogadható (elfogadott) aktot rajzolt vagy festett. Valóságos szentségtörésnek tűnt ezért már maga a feltételezés is, hogy a lélektelen fényképezőgép versenyre kelhet a szárnyaló elmével, a rajzoló, mintázó, teremtő kézzel, és reménnyel kísérelje meg azt, ami mindaddig csak a legképzettebb művészeknek sikerült. A fényképezés történetének kezdetén a fotográfusok jól tudták, hogy műveiket csak akkor fogadtathatják el, ha tiszteletben tartják a kor esztétikai és társadalmi normáit, ha alkotásaik egy-egy híres festményt idéznek a nézők, tárlatlátogatók emlékezetébe.
A technikai újításoknak köszönhetően a huszadik század elejére a fényképezőgép egyre népszerűbb lett, egyre több fotót készítettek amatőrök is, melyeken életük fontosabb pillanatait dokumentálták. A fényképező amatőrök száma ekkoriban rohamosan meghatványozódott, 1900-ban például Angliában létszámukat már négymillióra becsülték, vagyis a szigetország minden tizedik polgára kattogtatta a Kodakot. Az átlagember (aki meg tudta fizetni a gép 25 dolláros és a kidolgozás 10 dolláros árát) amatőrfotóin megörökítette, és családi albumba gyűjtötte környezetét, családtagjait, élete fontos eseményeinek, munkájának, szórakozásának dokumentumait vagy privát aktfotóit.
A privátfotó egyik ismérve, hogy a fényképező gyakran fotográfiai képzettség nélkül, nem művészi szándékkal készíti képeit. Természetesen ez nem zárja ki, hogy ezeknek a képeknek ne fedezhetnénk fel esztétikai értéküket. A Fortepan több tízezres gyűjteménye is tartalmaz elenyésző mennyiségű (25-30 darab) erotikus és aktfotót, melyek az online archívumban címkét is kaptak. (Van egy kakukktojás is, ami talán már az erotikán is túlmutat.)
Mai bejegyzésünkbe a Fortepan gyűjteményében megtalálható erotikus és aktfotókból válogattunk. A bejegyzés felnőtt tartalom, csak akkor lépj tovább, ha ez nem zavar!
Fotó: fortepan.hu/Hetényi Zsuzsa, 1913Fotó: fortepan.hu/Jurányi Attila, 1928
Fotó: fortepan.hu/Privát fotó és film archívum - Höfler Tibor Gyűjtemény, 1934
Fotó: fortepan.hu, 1938
Fotó: fortepan.hu, 1949
Fotó: fortepan.hu/Pálfi Balázs, 1959
Fotó: fortepan.hu/Sándor Dávid, 1967
Fotó: fortepan.hu/Pálinkás Zsolt, 1967
Fotó: Urbán Tamás: Edda Művek, fortepan.hu, 1979
(forrás: fortepan.hu; Szilágyi Gábor A fotóművészet története. A fényrajztól a holográfiáig című könyve, Képzőművészeti Alap Kiadóvállalat, 1982; Tőry Klára: A fényképezés nagy alkotói Átdolgozott változat, Budapest, 2004)
A fényképezés történetének férfiakat ábrázoló aktfotóiból ITT, a nőket ábrázoló, harmincas években készült aktfotókból pedig ITT találsz egy válogatást.