Mint ahogy azt már megszokhattátok itt a Mai Manó Ház Blogon hetente egyszer, minden hétfőn szemezgetünk az elmúlt időszak fényképezéssel kapcsolatos legszínesebb hazai és nemzetközi híreiből. Hogy nektek ne kelljen ezernyi weboldalt átböngészni, mi ismét összegyűjtöttük az elmúlt napok legérdekesebb fotós híreit. Rövidhíres válogatásunkban ma is a fényképezéshez, fotótörténethez, fotóművészethez kapcsolódó érdekes témákat ajánlunk figyelmetekbe.
Fotó: Herbert Geddes Gyűjtemény-
Ezeket a mindennapi életet ábrázoló színezett üveglemezes pozitívképeket Herbert Geddes gyűjtötte össze Jokohamában 1908–1918 között. Herbert Geddes a GR Gregg and Company importőreinek és exportőreinek vezetője volt Vancouverben és Winnipegben, majd Japánba küldték, így 1908 és 1918 között Jokohamában volt a székhelye. A képek eredetéről nem tudni sokat, így azt sem tudni pontosan, hogy azokat kik készítették. Az ilyen fényképeket a szakirodalom "Yokohama Photographs" néven ismeri, melyeket 1869 és 1912 között adtak el külföldi turistáknak, mielőtt a fényképezőgépek és a képeslapok szélesebb körben is rendelkezésre álltak volna. A színezett képekből a Punkt galériájában találsz egy válogatást.
-
A világ leghatalmasabb fáit dokumentálja egy tasmániai fotós-ökológus csapat. Küldetésük célja, hogy megörökítsék az utókornak a különleges faóriásokat, még mielőtt az erdőirtás vagy más emberi beavatkozás elpusztítaná őket, adta hírül a Popular Science cikke nyomán az index.hu. A listában a világ legidősebb fája is helyet kapott, melyről mi is bemutattunk nemrég a PaperLab Galériánkban egy különleges fotóprojektet.
-
Amikor manapság már egy fénykép vagy videó elkészítéséhez elég egy mobiltelefon, akkor valóban kicsit furcsának tűnhet, hogy egykoron erre a célra mi fényképezőgépeket és nem túl jó minőségű videókamerákat használtunk, az emlékek megtekintéséről pedig akkor még nem is beszéltem. – írja a Retro játékmúzeum blog, ahol ezúttal a szerző a fényképezésről és a filmrögzítésről idézte fel az emlékeit.
-
10 kép Észak-Koreából, amiért kitiltást kapott a fotós – Ezt az arcát senki nem láthatja az országnak. A világ egyik legtitokzatosabb országában nem lehet akármit lefotózni. – címmel jelent meg egy cikk és egy galéria a femina.hu oldalán, ahol Eric Lafforgue képeit és történetét találod.
-
Tíz nepáli alpinista hegymászótörténelmet írt, amikor a világon először télen mászták meg a világ második legmagasabb hegyét. Ráadásul a csapat csak nepáli serpákból állt, akik eddig rendszerint nyugati (vagy keleti) mászók kísérőiként jelentek meg a hírekben. A hegymászó történet nagykönyve mellett a fotótörténeti is volt az esemény, hiszen elkészült a világ legelső képe a K2 csúcsán, melyet télen fényképeztek.
-
A Canon a saját, CE-SAT-1 nevű műholdjára egy némileg módosított 5D Mark III-at szerelt fel, hogy arról pásztázza végig a Földet. Most egy interaktív weboldalt is létrehoztak a projektnek, ami lehetővé teszi, hogy egy némileg módosított 5D Mark III DSLR fényképezőgéppel egy műhold fedélzetéről a Földre nézve készítsünk fotókat. – számolt be a hvg.hu az interaktív weboldalról.
-
Tetoválások a Kádár-korban /// Kezdetleges módszerek és szegényes mintakészlet jellemezte a Kádár-korszak tetoválókultúráját, amely leginkább a börtönökben virágzott. Fiáth Titanilla börtönpszichológus, kulturális antropológus írását a Fortepan Blogon olvashatod el.
-
A fotósnak az a dolga, hogy ami mindent csak tud, sűrítsen bele egy képbe. Az a legjobb, ha ezt utána nem kell magyarázni. Ahogy a szemünk a képpontokat bejárja, az információk egymást kiegészítve, egymásra rakódva olvasásszerű élményt adnak: összeáll a kép. Gyakran elég ehhez a tökéletes háttér megválasztása. – írta Barakonyi Szabolcs az Így készült a történelmi kép Kamala Harrisről az elnöki beiktatáson című cikkében, mely a Telex oldalán jelent meg.
-
Csütörtökön Joe Biden elnök beiktatására Bernie Sanders szenátor igazi téli öltözékben érkezett. Egy jó meleg télikabátot és hatalmas kesztyűket viselt, de még így is úgy tűnt, hogy fagyoskodik. A róla készült képből el is indultak a mémek, „Cold Bernie” néven: különböző helyekre photoshoppolták őt az emberek. Most viszont olyan külön weboldalt készítettek neki, amelynek köszönhetően gyakorlatilag bárhová eljuttathatjuk, székestül, télikabátostul, kesztyűstül. – olvashatjuk az Index Mindeközben rovatában, ahol a weboldalra mutató linket is megtalálod.
-
Patti Smith és Robert Mapplethorpe egészen különleges, mondhatni egyedülálló kapcsolatban álltak egymással, hiszen egyszerre voltak alkotótársak, barátok, szerelmesek és lelkitársak. Mapplethorpe tragikus halálának előtti napokban Patti Smith egy levelet írt a fotográfusnak, amelyet már nem volt alkalma elolvasni. A levelet 2013-ban egy rendezvényen is felolvasta Patti Smith, az ekkor készült felvételt és a levél magyar fordítását is megmutatta a Punkt.
-
Ha megnyitjuk Szemző Zsófia honlapját, hirtelen nem is tudjuk, hogy hol kezdjük, ha a munkáit szeretnénk megismerni. Készített videómunkákat, falfestményeket, sőt, egyszer a magyar határok váltását bőségesen megélő nagymamájának útleveléből készített műtárgyat azzal, hogy egyszerűen ráirányította a figyelmet. A MOME-n végzett, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen doktorizó Szemző azonban egy műfajjal alaposabban és folyamatosan foglalkozik, ezek pedig a fotóalapú kollázsok, melyekből a Telex oldalán találsz egy válogatást.
- A Nemzeti Könyvtár Blog „A fényképészet úttörői” című alsorozatában ezúttal Simonyi Antal munkásságát mutatja be. A 19. században leginkább a festők, gyógyszerészek, ötvösmesterek érdeklődtek a fényképészet iránt és tanulták ki ezen szakma és művészeti ág fortélyait. Marastoni Jakab és Mezey Lajos dagerrotípiák készítésében járt az élen, de egymás után nyitotta meg műtermét Borsos József, Simonyi Antal, Strelisky Lipót és Sándor, valamint Koller Károly is.
-
„Ez a város egy távoli bolygó, itt élni nem rossz és itt élni nem jó, osztályon felüli elmeosztály, a félelem bére csak ennyi, a legjobból a legtöbb kell, de ez is jobb, mint a semmi...” Molnár Zoltán az Európa Kiadótól vett mottóval indítja kötetét, melyben az elmúlt harminc év alatt Budapestről készült fotóit mutatja be. A fotóalbum megrendelhető a Mai Manó Könyvesboltban. Molnár Zoltán a nagyapjától örökölt fényképezővel kezdett fotózni a kisképző diákjaként, majd az Iparművészeti Főiskolán tanult tovább, ahol Benkő Imre tanítványa volt. Mestere hatására a dokumentarista fotográfia felé fordult, harminc éve fotózza Budapestet „alulnézetből”. Az elesett, kiszolgáltatott embereket megörökítve szeretné úgy bemutatni a várost, mintha az egy távoli bolygó lenne. – írja az Index.hu, ahol Molnár Zoltán képeit az Nagykép rovatban mutatják meg a szerkesztők.
-
Sűrűn volt, hogy hibáztam nagyítás közben, és ezek a hibák olykor rávilágítottak valami olyasmire, ami nagyon érdekes volt. Ezután direkt úgy csináltam, hogy olyan érdekes képeket kaphassak. Próbálkoztam letakarással, bemozgatással, torzítással, kontaktolással is többek között. – írja a missxy blog szerzője az 5+1 trükk, a fotólaborban című cikkében.
-
Szeretne úgy kinézni a valóságban, mint filterekkel felturbózott fotóján? – teszi fel a kérdést a hvg.hu. Ezzel nincs egyedül. De lehet ezzel egy kis gond. A fotószerkesztő technológia fejlődésével és terjedésével a tökéletes kinézet már nem csak a modellek és hírességek privilégiuma. Akár a Snapchat és a Facetune alkalmazások adta lehetőségeknek köszönhetően a megszerkesztett tökéletes kinézet normává válik a közösségi média világában.
További hírek angol nyelven:
-
Az Aperture oldalán Mimi Plumb új, The White Sky című fotókönyvébe tekinthetsz bele, aki 1972 és 1978 között fotózta az amerikai vidéket.
-
A Hyperallergic oldalán megmutatták a legelső fotót, mely az Egyesült Államok elnöki beiktatásán készült. A kép az 1850-es évekből származik, amikor a technika fejlődése már lehetővé tette a mérföldkőnek számító pillanatok éles rögzítését, valósághű dokumentálását és egyszerű másolását.
-
Akár a főiskolán szeretnél fotózást tanulni, vagy egy egyetemen, vagy akár csak meg akarod tanulni, hogyan készíts néhány valóban jó képet, akkor jó, ha tudod, hogy rengeteg olyan hely található online, amely javíthatja fényképészeti készségeidet. A Mashable összeállított egy válogatást a legjobb online kurzusokból.
-
A Guardian Az élet más megvilágításban című galériájában a Life in Another Light 2020 fotópályázat nyertes képeiből találsz egy váogatást, ahol a kategóriák közé tartozott az infravörös-, a légi-, a fekete-fehér fényképezés, és a hosszú expozíció is.
Hogy minél érdekesebb híreket mutathassunk nektek, ennek a rovatnak a szerkesztésében a Ti segítségetekre is szükségünk van. Örömmel vesszük, és ezúton is köszönjük, ha a blog (kukac) maimano (pont) hu e-mail címre küldtök nekünk linkeket.
Hamarosan újra jelentkezünk, addig is nézz körül a korábbi posztjaink között! Fotóbulvár rovatunkat ITT találod.