1944 őszén már közeledett a második világháború vége, Amszterdamban azonban még hátra volt a legneheze. Az ország egyes déli területeit szeptemberben felszabadították ugyan, a megszálló német hadsereg azonban továbbra is tartotta az ország jelentős részét. A királyi vasutasok sztrájkja, az ország egyes részeinek hozzáférhetetlensége és még számtalan tényező kombinációja végül üzemanyag- és élelmiszerhiányhoz vezetett. Az 1945 májusában történő felszabadulást megelőző hónapokat ma az éhínség teleként (Hongerwinter) ismeri Hollandia: mintegy 20.000 lakos halt éhen.
A titkait féltő német vezetés 1944 novemberében betiltotta a közterületi fotózást. Az ellenállást vezető Fritz Kahlenberg és Tonny van Renterghem saját köreikből toborzott önkénteseket az egyre romló helyzet rejtett dokumentálásához. Céljuk az 1940 óta Londonban székelő holland kormány informálása volt. A 14, életét kockára tevő amatőr és hivatásos fotográfus között említendő például Emmy Andriesse, Charles Breijer és Cas Oorthuys is. Fényképezőgépeiket táskákba és kabátokba rejtve járták a várost, hogy megörökítsék a helyzet legmegrázóbbnak ítélt pillanatait. A fotográfusok tudtak ugyan ellenálló kollégáik létezéséről, de biztonságuk érdekében pontos kilétük egymás számára is titokban maradt egészen a felszabadulásig. A képeket először 1945 júniusában állították ki Marius Meijboom és Margreet Meijboom-van Konijnenburg stúdiójában, a FOAM épületétől csupán néhány száz méternyire. A titokban készült, technikailag sokszor tökéletlen felvételek fontos és megrázó emléket állítanak Amszterdam megkínzott lakóinak tragikus teléről.
A páratlan értékű gyűjtemény a legelső fotográfiai kollekcióként vált idén áprilisban az UNESCO Holland Világemlékezet programjának részévé, és 2025. október 2-ig az amszterdami fotómúzeumban is megtekinthető.
Fotó: Cas Oorthuys demonstrálja, nem sokkal a felszabadulás után, hogyan fényképezett illegálisan a megszállás idején, 1945
© Charles Breijer / Nederlands Fotomuseum.Fotó: A bujkáló Joop Kuijt bemászik rejtekhelyére, Oranje Nassaulaan 15, Amszterdam, 1945
© Charles Breijer / Nederlands Fotomuseum.
Fotó: Úton a népkonyhához. Emmy Andriesse,
BBWO2 / Leideni Egyetemi Könyvtár.
Fotó: A zsidónegyed lezárása a Waag közelében, Nieuwmarkt, Amszterdam, 1941
© Charles Breijer / Nederlands Fotomuseum.
A gyűjtemény további titokban készült képei ezen a linken tekinthetők meg.