Mint ahogy azt már megszokhattátok itt a Mai Manó Ház Blogon hetente egyszer, minden hétfőn szemezgetünk az elmúlt időszak fényképezéssel kapcsolatos legszínesebb hazai és nemzetközi híreiből. Hogy nektek ne kelljen ezernyi weboldalt átböngészni, mi ismét összegyűjtöttük az elmúlt napok legérdekesebb fotós híreit. Rövidhíres válogatásunkban ma is a fényképezéshez, fotótörténethez, fotóművészethez kapcsolódó érdekes témákat ajánlunk figyelmetekbe.
Fotó: Fényes Tamás: Budapest, 1971. április 14. Gyerekek figyelik a lovas kocsival közlekedő szódást a Pesterzsébet határában épülő, 1200 lakásos Vécsey utcai KISZ lakótelepen (MTI Nemzeti Fotótár)
- Az Index Múlt-kép rovatának múlt heti tematikus válogatásába ezúttal szódás képeket válogattak a szerkesztők az MTI Nemzeti Fotótár archívumából.
-
Ottó egy pásztorfiú, akinek az életét Végh László fotós 2008 óta követi. Magyarországon különösen nehéz megtalálni a megfelelő jelzőt arra, hogy milyen fotós is valaki. Sokan kezdetben fotóriporterek, újságnál dolgoznak. Közülük mindig akad néhány, akit beszippant a képekkel való történetmesélés világa, ők később fotográfusoknak hívják magukat, esetleg fotóművészek lesznek. Aztán még ott vannak a képzőművészek, és vannak, akik az első lépéseiktől fogva fotóművésznek hívják magukat. Én most egyszerűen csak annyit szeretnék állítani, hogy Végh László egy nagyon jó fotós, a szó legigazibb értelmében. – írta Végh László sorozatáról Barakonyi Szabolcs.
-
A Kreatív Mozgás Stúdióba (KMS) az 1980-as években táncoslegendák érkeztek a világ minden tájáról tanítani, miközben a műhely életre hívóinak művészi és tanítói tevékenységét a hivatásos táncművészet hazai színterein ignorálták. A Fortepan táncos képeiből a 24.hu oldalán találsz egy válogatást.
Fotó: © Somorjai Balázs: Kata, rúdtornász. Részlet a Panelvilág sorozatból
-
A Budapest Fotográfiai Ösztöndíjat 2021-ben Panelvilág című sorozatáért Somorjai Balázs kapta a Capa Központban október 12-én megtartott díjátadón. Korniss Péter – a hét főből álló szakmai kuratórium egyik tagjaként – így írt Somorjai anyagáról: „Képei meglepő világot tárnak fel, hiszen a közvélekedésben szürkének és jellegtelennek ítélt panelvilágban érdekes és szokatlan jelenségekre – és izgalmas emberekre bukkant. Hadd tegyem hozzá, aki ebben a szakmában van, s valaha is próbálkozott ezzel, az tudja, mennyi munka kell ahhoz, hogy egyáltalán beléphessünk ebbe a világba, bekukkanthassunk az ismeretlen lakásokba, hogy megnyíljanak előttünk ezek az ajtók – s ami még fontosabb: hogy megnyíljanak előttünk ezek az emberek! – s hol van még akkor a fényképezés?” A díjnyertes képek a Punkt oldalán tekinthetők meg.
-
Aranyérmet nyertek a magyarok a Víz Alatti Fotós Világbajnokságon. – írta az Index Mindeközben rovata. Idén ismét a magyar válogatott tagjai, Ifj. Lőrincz Ferenc és Takár Yvette képviselte Magyarországot a Víz Alatti Fotós és Videós Világbajnokságon. A Wide Angle kategóriában indultak és az alábbi fotóval nyertek.
-
Koncz-Bisztricz Tamás ismét első helyen végzett a fiatalok között az orosz szervezésű nemzetközi Arany Teknős pályázaton, sőt, a felnőtt kategóriákban is lett magyar győztes, és idén is tucatnyi hazai fotós képe került be a finalisták közé. A magyarok sikereit és a pályázat legjobb fotóit ezen a linken lehet megtekinteni.
Good night Budapest! Looking amazing from @Space_Station. pic.twitter.com/5qGYklQFQR
— Shane Kimbrough (@astro_kimbrough) October 15, 2021
-
Jó éjszakát, Budapest! Csodás a kilátás a Nemzetközi Űrállomásról. – ezzel a szöveggel osztotta meg bejegyzését Shane Kimbrough, a NASA űrhajósa, aki jelenleg az űrállomáson teljesít szolgálatot. Számolt be az Index.hu Kimbrough tweetjéről.
-
A Csillag-Képek 2021 kiállítás a Magyar Asztrofotósok Egyesülete szervezésében jött létre, jellemzően a magyar asztrofotósokat szólítja meg és az ő munkáikat mutatja be. A tárlat három kategóriában sorolja be a csillagos égbolt jelenségeit ábrázoló fotográfiákat: 1; asztrotájkép, ami a földet és az eget együtt ábrázoló képeket gyűjti össze, 2; Naprendszer, ahol a Naprendszer égitestjeit láthatjuk képeken, és 3; mélyég, vagyis a csillagok, csillagködök és galaxisok világát ábrázoló felvételek kategóriája. Ezekből a csillagászati képekből láthatunk az Index Nagykép rovatában egy remek válogatást.
-
Így néz ki az atomi szintű manipulációval végzett kémia. – olvashatjuk az Index.hu Felbontottak egyetlen atomi kötést, és le is fotózták című cikkében. A Princeton Egyetem munkatársai fejlett mikroszkópos eljárással sikeresen végrehajtották és rögzítették egyetlen kémiai kötés felbomlását. A kutatók egy egyetlen rézatomban végződő, úgynevezett atomerő-mikroszkópot használtak, amelyet fokozatosan közelítettek egy szén- és egy vasatom közötti kötéshez, amíg fel nem bontották. A mikroszkóp képén nemcsak a kötés felbomlása látható, de mérhető az ehhez szükséges erő is. A szakemberek szeptember végén a Nature Communicationben publikálták az eredményt.
Next up is the Urban Wildlife category. Gil Wizen @wizentrop is the winner with this incredible Brazilian wandering spider.
— Wildlife Photographer of the Year (@NHM_WPY) October 12, 2021
After noticing tiny spiders all over his bedroom, Gil looked under his bed. There, guarding its brood, was one of the world’s most venomous spiders. #WPY57 pic.twitter.com/oFtDxgAO1v
-
A Londoni Természettudományi Múzeum szervezésében zajló Év természetfotósa versenyén a „városi vadon” kategóriájának fődíját zsebelte be Gil Wizen, aki hátborzongató felfedezést tett, amikor épp a kelet-ecuadori Napo tartományban található rezervátumban szállt meg. A férfi először csak az apró pókokra lett figyelmes a szobában, majd úgy döntött, hogy benéz az ágy alá, ahol sokak számára vérfagyasztó látvány fogadta. – írja az Index.hu Mindeközben rovata.
-
Hova kerülnek a Facebookra töltött fotói? Lehet, hogy a sarkkör mellé. Hogy miért tartott hosszú órákon át a helyreállítás a Facebook, a Messenger, az Instagram és a WhatsApp múlt hétfői leállásakor? Az egyik tényező, hogy a mérnököknek az adatközpontok helyszínére kellett kivonulniuk a hibaelhárításhoz és valahogyan bejutniuk azokba. De mik is ezek az adatközpontok, és hol vannak ilyen speciális épületei a közösségi óriásnak? – ezekre a kérdésekre ad választ a 24.hu oldalán megjelent írás.
-
Zavarja a háttér egy fotón? Ilyen egyszerűen eltüntetheti vagy kicserélheti. Az alábbi, ingyenesen használható webes alkalmazás segítségével egészen érdekes képszerkesztő funkciókat vethetünk be. Például eltüntethetünk objektumokat vagy személyeket egy képről. A linket a hvg.hu oldalán találod.
Fotó: GOI FS FotoSniper Prototype (1940s) © Wetzlar Camera Auctions GmbH
-
Egy űrben járt fényképezőgépet, egy szovjet fotópuskát és egy világrekorder objektívet is elárvereztek Wetzlarban. Már az aukciót megelőzően is a katalógus egyes tételei jelentős médiafigyelmet váltottak ki, és az interneten licitálók részvétele szintén különösen nagy volt, ezzel a lehetőséggel élve összesen több mint 500 ügyfél licitált online. Ketten – azok közül, akik telefonon keresztül csatlakoztak az árveréshez – izgalmas licitháborút vívtak a Canon EF 1200mm f/5.6 L objektívért, mely végül a 25%-os jutalékkal együtt 500.000 euróért (több mint 180 millió forintért) kelt el. Ez a világon a legmagasabb ár, amelyet árverésen fizettek egy fényképezőgép objektívéért. – írta a Punkt, ahol a legérdekesebb tételek elképesztő magasba szökkent árait is megtalálod.
-
1911 tavaszán újfajta fényképészet jelent meg Budapesten. Az olcsó miniatűröket kínáló, felragasztható „enyveshát” hetek alatt óriási divat lett, sétafikáló bakák és kimenős cselédlányok szaladtak 30 krajcárért levétetni magukat, boldog-boldogtalan fotózkodott heccből is, egymás után nyíltak az újabb üzletek. A pesti őrület hamarosan meghódította Európát, majd megágyazott egy új és még nagyobb hájpnak: a pénzbedobós fotóautomatáknak. Budapest és egy szibériai zsidó család szerepe a fényképkészítés átalakulásában a tömegek korában. Az enyves hátú képekből ezen a linken találsz egy válogatást.
-
Nem akadt vevő a Phillips őszi árverésén Moholy-Nagy László 155 millió forintra becsült fotogramjára. – számolt be a Phillips aukciójáról a Punkt, ahol a 20. század klasszikus mestereinek tartott fotográfusok képei mellett kortárs művészek alkotásaival is találkozhattunk; együtt kerültek bemutatásra többek között Moholy-Nagy László, Ansel Adams, Alfred Stiglitz, André Kertész, Francesca Woodman, Walker Evans, Chuck Close, Peter Beard és Thomas Ruff képei. Moholy-Nagy el nem kelt alkotását és további tételeket az aukcióról ezen a linken lehet megtekinteni.
Hogy minél érdekesebb híreket mutathassunk nektek, ennek a rovatnak a szerkesztésében a Ti segítségetekre is szükségünk van. Örömmel vesszük, és ezúton is köszönjük, ha a blog (kukac) maimano (pont) hu e-mail címre küldtök nekünk linkeket.
Hamarosan újra jelentkezünk, addig is nézz körül a korábbi posztjaink között! Fotóbulvár rovatunkat ITT találod.