A Google utcaképeit speciális kamerával felszerelt személyautókkal készítik, és a felvételeket egy számítógépes szoftver fűzi össze panorámaképpé úgy, hogy az emberek és a járművek azonosításának megakadályozása érdekében az arcok és a rendszámtáblák mindig elmosódottak. A szolgáltatást rendszeresen támadják a magánszférát védő szervezetek, hiszen gyakran előfordul, hogy ezek a járművek által készített nagy felbontású képek olyan részleteket is tartalmazhatnak, melyeken a látható személyek bizonyosan nincsenek tudatában annak, hogy őket majd az interneten publikálják. Ennek ellenére vagy éppen ezért elterjedt szórakozás lett a hírességek és főként a szokatlan jelenetek rögzítése.
Az 1981-ben Kanadában született Jon Rafman több mint egy évtizede üldögél az íróasztala mellett, hogy képeket gyűjtsön a Google Street View kilenc szeme elnevezésű projektjéhez. Kezdetben a nyers képek zajos, amatőr esztétikája vonzotta, és elmondása szerint a Google Street View böngészése ugyanazt az érzést váltotta ki belőle, amelyet korábban az utcai fényképezés során érzett. Ez a végtelenül gazdag aranybánya rendkívüli lehetőséget adott arra, hogy új módon fedezze fel, értelmezze a világot.
Fotó: Dan Wilton: Jon RafmanMunkája oly sikeres és népszerű lett, hogy képeit már több országban is bemutatták, legutóbb Madridban nyílt kiállítása, és az intézmányt felkeresve az alábbi sajtóképeket kaptuk meg.
Fotó: Jon Rafman: Via Guglielmo Marconi, Grottaglie, Puglia, Italy, 2013Fotó: Jon Rafman: 9 Rua Pereira de Costa, Rio de Janeiro, Brasil, 2010
Fotó: Jon Rafman: 3081 Valmont Road, Boulder, Colorado, United States, 2012
Fotó: Jon Rafman: 58 Lungomare 9 Maggio, Bari Apuglia, Italia, 2009
A Google Street View legfurább képeiből ezen a linken találsz egy válogatást.