Vidámparkja 1838-tól volt Budapestnek, akkor nyitotta meg Wexlehner Sebestyén a mai Városliget területén található, nagyjából a mai Széchenyi Gyógyfürdő helyén álló bodegáját. A mai Vidámpark története 1950 tavaszáig nyúlik vissza, amikor is hatalmas átalakulás kezdődött, és új nevét is ekkor kapta (Budapesti Vidám Park). Még ugyanebben az évben május 22-én már új formában nyitott ki az intézmény, amelyhez az Angol Park kerítésének lebontásával hozzácsatolták a Vurstlit is. Mára már műemlékké nyilvánították az 1922-ben átadott faszerkezetű Hullámvasutat és az 1906-ban épült Körhintát is, ahol eredetileg a menet alatt wurlitzer jellegű zene szólt, és amit az építése utáni első években az alagsorban dolgozó lovak forgattak.
2013. szeptember 30-án végleg bezárta kapuit a budapesti vidámpark. Mai bejegyzésünkbe a Fortepan gyűjteményében található régi, vidámparkos fotókból válogattunk. (forrás: hvg.hu; vidampark.hu)
Fotó: Budapest, XIV. Vidámpark, Elvarázsolt Kastély, 1962
orig: Kotnyek Antal (fortepan.hu)
Fotó: Budapest, XIV. Vidámpark, Barlangvasút, 1937
(fortepan.hu)
Fotó: Budapest, XIV. Városliget, Vidámpark, hullámvasút, 1957
orig: Németh Tamás (fortepan.hu)
Fotó: Budapest, XIV. Városliget, Kis vidámpark, 1958
orig: Bartók István (fortepan.hu)
Fotó: Budapest, XIV. Vidámpark, Versenyautó. Balra Szondy Biri színésznő, 1940
(fortepan.hu)
Fotó: Budapest, XIV. Vidámpark, Sikló, 1960
(fortepan.hu)
Fotó: Budapest, XIV. Vidámpark, Ródli, 1962
orig: Kotnyek Antal (fortepan.hu)
Fotó: Budapest, XIV. Vidámpark, 1965
(fortepan.hu)
(forrás: fortepan.hu)
2013 júniusában a blogunkon, szintén a Variációk rovatunkban a fotóművészet jeles alkotói által készített, óriáskerekeket ábrázoló képekből válogattunk, ezt a bejegyzést - köztük az 1980. május elsején fotózott Dózsa György úti óriáskerékkel - ITT találod!