Az egyik legismertebb babonánk, hogy ha átmegy előttünk egy fekete macska, szerencsétlenség ér bennünket. Ezt a hiedelmet Észak-Amerikában is így ismerik, de például Németországban már nem mindegy, hogy balról jobbra vagy fordítva, jobbról balra megy át a fekete cica előttünk. Japánban viszont éppen akkor van szerencsénk, ha átmegy előttünk egy fekete macska. Skóciában pedig már az is elég az anyagi jóléthez, ha a fekete macskát a verandán látjuk. Ahány ország, annyi szokás.
A fotográfusok úgy tűnik nem babonásak, bátran fényképezik a fekete macskákat, így Variációk rovatunkban ma a fotótörténet híres alakjainak fekete cicákat ábrázoló képeiből válogattunk.

1969. szeptember 9-én a Chicago Cubs és a New York Mets baseball csapata játszott egymással. Egy Mets szurkoló egy fekete macskát eresztett be a pályára. A macska körbejárta a Chicago Cubs ütéshez készülődő játékosát, Ron Santo-t, majd elszaladt a chicagói kispad előtt. Ezután az eset után a Cubs elképesztő összeomláson ment keresztül, és nem sikerült bekerülniük a nagydöntőbe.




© Philippe Halsman/Magnum Photos


Fotó: Leonard Freed: Nápoly, 1958 © Magnum Photos

Fotó: Elliott Erwitt: Mother and child. New York City, 1953
© Magnum Photos

© Christer Strömholm/Strömholm Estate



© Fondation Henri Cartier-Bresson

(forrás: wikipedia.hu; index.hu; parisphoto.com; icp.org; magnumphotos.com; zeit.de; faciepopuli.com)
A magyar fotótörténet két híres fekete cicáját; Vadas Ernő és Brassaï képein ITT, egy horrorfilm szereplőválogatásán 1961-ben készült feketecicás fotókat pedig ITT találod.