Bár a Mai Manó Ház a koronavírus terjedésével összefüggésben meghozott intézkedésekkel összhangban március 31-ig biztosan zárva tart, ezért úgy tervezzük, hogy online felületeinken most még aktívabbak leszünk.
Ismét összegyűjtöttük az elmúlt napok legérdekesebb fotós híreit. Rövidhíres ajánlónkban ma is a fényképezéshez, fotótörténethez, fotóművészethez kapcsolódó témákat ajánlunk figyelmetekbe, hogy nektek ne kelljen ezernyi weboldalt átböngészni.
-
Virtuális kiállításon mutatja be Steve McCurry tematikus válogatásait – olvashatjuk a Punkt hírei között. Steve McCurry fotográfust, a kortárs fotóművészet ikonikus alakját biztosan nem kell bemutatnunk, mint ahogy világhírű felvételét az 1984-ben készült Afgán lány című portréját sem. Azonban nem ez az egyetlen remekműve, mert McCurryt nemcsak az egyéni sorsok, hanem a világ különböző területein élő emberek hagyományai is érdeklik. A Pennsylvaniában 1950-ben született fotográfus hivatalos YouTube csatornáján nemrég két kisfilmet - vagy ahogy ők nevezik; virtuális kiállítást - publikáltak, amelyben olyan kiemelkedő alkotásait mutatják be, amelyek az ételt és az olvasást ábrázolják.
-
A Guardian The Big Picture rovatában a világ egyik leghíresebb fotográfusának (aki 2002-ben nálunk a Mai Manó Házban is járt) egy korai munkáját és annak történetét mutatják be. Henri Cartier-Bresson 1931-ben kezdett el egy Leicával fényképezni. 1937 májusában szüksége volt némi jövedelemre, nem utolsósorban azért, mert akkoriban vette feleségül Ratna Mohinit, a jávai táncosnőt. Ekkor munkát ajánlottak neki a Ce Soir új kommunista újságban, amelyet Párizsban indított Louis Aragon. Cartier-Bresson első feladata VI. György londoni koronázásának megörökítése volt.
Az esemény sok embert érdekelt, ezért már az előző nap rengetegen mentek ki a Trafalgar tér környékére, hogy a legjobb helyről láthassák az eseményt. Aznap reggel, amikor az uralkodó és kísérete megérkezett, egy férfi még ott aludt a várakozó tömeg előtt a földön. Így Cartier-Bresson kamerája ezt a komikus pillanatot ragadta meg. -
Március 9-én elindult az új Fortepan. Nincs még kész, ezért egy ideig a neve, pontosabban a link is más: beta.fortepan.hu. Úgy tervezzük, hogy a következő két hónapban folyamatosan alakul, bővül majd. Nem csak képekkel és adatokkal, de új funkciókkal is. (A teljes átállásig a régi Fortepan is működik, párhuzamosan a Betaval.) – olvashattuk a Fortepan hírlevelében Tamási Miklós, az egyik alapító gondolatait.
Néhány, a régi oldalon megszokott funkció egyelőre itt nem érhető el. Nincs még angol változatunk, részletes keresőnk és a saját listák sem élnek még. Utóbbiak természetesen működnek majd és nem vesznek el a belépési adatok sem. A régi oldalon megszokott nagyképes nézet is megjelenik később, tudjuk, hogy sokan ezzel azonosítottak minket. Pillanatnyilag a legfontosabbnak az tűnt, hogy a több mint fél év alatt kapott és feldolgozott képeket elkezdhessük feltölteni és a Megfejtő Fórum is új életre keljen. 5000 fotó várható a következő napokban, 2000 már most is böngészhető.
Az Index Nagykép rovatában jelent meg egy válogatás az új képekből. Nézzetek bele!
-
Fotósorozat mutatja meg, milyenek a pornószínésznők anyukaként – ezzel a címmel jelent meg a 24.hu oldalán egy amerikai fotós, Mary Beth Koeth sorozata, aki 2017-ben döntött úgy, hogy olyan anyákkal találkozzon, akik a felnőttfilmiparban dolgoznak, és közben gyereket is nevelnek. A „Porn Moms”, vagyis a „Pornós Anyukák” sorozat képeiből a 24.hu oldalán találsz egy válogatást.
-
A Cool Hunting oldalán a TriBeCa galéria kiállításajánlóját találjuk, ahol Jeannette Montgomery Barron portréit mutatják be. A képeken a 80-as évek New York-i művészvilágának neves képviselőit láthatjuk. Barron képeit a Modern Művészeti Múzeum és a Whitney Amerikai Művészeti Múzeum gyűjteményében is őrzik. Az április 5-ig látogatható kiállítás sajtóképei között Cindy Sherman, Andy Warhol és Robert Mapplethorpe portréját is megnézheted.
-
Nemrég mi is beszámoltunk a World Press Photo idei jelöltjeiről, és most ismét arról a listáról ajánlunk figyelmetekbe egy rövid videót. A sajtófotó egyik legnívósabb pályázata a digitális történetmesélés legjobbjait is díjazza. A Helio Design Labs csapata kisfilmjében kanadai őslakosok egy tizenkét fős csoportját mutatják be, akik 2018-ban tértek vissza hagyományaikhoz egy különleges utazáson keresztül. A megbocsátás folyója című videót a WPP oldalán tekintheted meg.
-
A Leica nemrég jelentette be a berlini MYKITA szemüveg márkával közös projektjét. A sajtóanyag szerint a fotózás ihlette napszemüveg kollekcióba a Leica legfinomabb lencséjét és optikáját építették be. A MYKITA x Leica kollekció 2020 júniusától vásárolható meg a MYKITA és a Leica üzletekben. Az áráról egyelőre még nincs információ.
-
A nyolcvanas évek elején kezdte el dokumentálni a 30 éves Jōji Hashiguchi a tokiói fiatalokat. Később a fotós öt másik országba is elutazott fényképezni, hogy az ott készült képeket párhuzamba állítsa a japán fiatalokról készített felvételeivel. A Liverpoolban, Londonban, Nürnbergben, Nyugat-Berlinben és New Yorkban készült képekből a Session Press kiadó gondozásában egy fotóalbum is megjelent, melynek képeit és egy interjút a művésszel a British Journal of Photography oldalán tekintheted meg.
-
Az Another Magazin szerkesztőinek márciusi könyvajánlójában nyolc remek fotóalbumot mutatnak be. A képes ajánlóban helyett kapott Stephen Shore és Peter Beard új albuma is.
Hogy minél érdekesebb híreket mutathassunk nektek, ennek a rovatnak a szerkesztésében a Ti segítségetekre is szükségünk lesz. Örömmel vesszük, és ezúton is köszönjük, ha a blog (kukac) maimano (pont) hu e-mail címre küldtök nekünk linkeket.
Hamarosan újra jelentkezünk, addig is nézz körül a korábbi posztjaink között! Fotóbulvár rovatunkat ITT találod.