Weegeeről már korábban is olvashattatok blogunkon, mai bejegyzésünkben talán leghíresebb fotóját mutatjuk be, mely 1940 júliusában készült Coney Islanden. Weegee jó kapcsolatokat ápolt a rendőrséggel, 1938-ban egy rendőrségi rádióadót is beszereltek kocsijába, ezért sokszor velük egy időben értesült a bűn- és balesetekről. Többnyire egy 4x5-ös Speed Graphic kamerát használt, f/16 blendével és 1/200 záridővel. A beállított fókusztávolság 3 méter volt. Képeit a kocsija csomagtartójában berendezett vegyi laborban hívta elő, majd még az éjszaka folyamán a bulvársajtónak adta el. - írják a róla szóló wikipédia bejegyzésben. Az itt látható fotóról a mai napig nem tudni sokat, annyi biztosnak tűnik, hogy Weegee július 22-én egész nap a tengerparton fotózott. A "Drowning Victim" című fotó az International Center of Photography kiállításán az egyik legnépszerűbb fényképnek bizonyult, pár napja pedig a New Yorkban megjelenő Daily News online oldalán a fotóriporter 12 legsokkolóbb fotójának listájára is felkerült.
Fotó: Weegee: Drowning Victim, Coney Island, 1940 / Vízbefúlt férfi Coney Island-en, New York, 1940
Száz évvel a fényképészet megszületése után a legtöbb ember már megtanulta, hogy ha fényképezőgépet lát akkor mosolyognia kell. A fent látható képen ezt a lehető legrosszabbkor teszi ez a fiatal nő, aki a barátja vagy férje(?) életéért küzdő vízimentők és az orvos között pózolt Weegeenek. A mosolygó, pin-up pózban térdelő lányról semmit sem tudni, de tény, hogy a fotóriporter jól elkapta ezt a pillanatot, így téve még morbidabbá a látványt. A fotó egy sorozat részeként napilapban is megjelent, de Weegee az alábbi mondaton kívül semmilyen kommentárt nem fűzött a képekhez: "Tömeg volt nagyon a szigeten és meleg, kb 32 fok. Aznap mindenki korán jött és későn ment haza." Első fotóalbuma Naked City (1945) címmel jelent meg, majd Mark Hellinger filmproducer megvásárolta tőle a könyv címének felhasználási jogát. 1948-ban a Weegee által ábrázolt stílus jelenik meg Hellinger A meztelen város - The Naked City című filmjében, melyről így ír Charles R. Hale fotóesztéta a Weegeet bemutató esszéjében: "A Meztelen város film zárójelenetében a narrátor ezt mondja: 'A meztelen városnak nyolcmillió története van. Ez az egyik volt közülük.' Én pedig mindig azon gondolkodom, hogy ki volt az a lány? Miért mosolyog? Mi lehet az ő története?"
(forrás: wikipedia.hu; icp.org;)
Weegee gyilkosságokról, halálos balesetekről készített fotóit, felnőtteknek szóló 18+-os bejegyzésünket ITT találod. A 2013 szeptemberében megrendezett csoportos kiállításunkon a botrányok krónikásától is láthattál fotót a Mai Manó Házban.