Ma van a zene világnapja!
A kiállításra összeállított jazz zenészekről készült portrésorozat koncepciója a Peter Von Bartkowski által készített amerikai jazz zenészek családfáján alapszik. Az amerikai gyökerekkel rendelkező jazz műfaj gondos családfa szerkezetű felvázolása a kezdetektől napjainkig a különböző stílusirányzatok kiemelkedő és meghatározó alakjait sorakoztatja fel. Amint 2004 nyarán egy Chick Corea által komponált zene hatására szorosabb kapcsolatba kerültem a jazz zenével automatikusan hozta magával, hogy ezt a fotózással összekapcsoljam. A korábban leginkább a társadalomábrázolásra összpontosuló érdeklődésem így újabb teret nyert. Miközben újabb és újabb zenészek hanganyagával ismerkedtem meg, elkezdtem ezek magyarországi koncert turnéit figyelemmel követni, majd később külföldre is elutaztam egy-egy kiemelkedő koncert végett. Célom, hogy az évek során készített fotóanyagból - képes album formájában, illetve különböző kiállítótermekben - bemutathassam a kortárs amerikai jazz zenészek elitjét úgy, ahogy azt a saját objektívemen keresztül láttam. (Sánta István Csaba)

Köreinkben él egy erdélyi fotós fiatalember, aki fejébe vette, hogy hivatásos fényképészként, de senki által nem delegálva, lefényképezi az általa oly nagyra tartott jazz-legendákat, akik java része még hetven, nyolcvan éves korában is elkápráztatja az ilyenfajta zenére érzékeny fülűeket. Időt, fáradtságot nem kímélve, szinte pénz nélkül jár a nyomukban, európai és amerikai fesztiválokon, jazz-klubokban és koncerttermekben fényképezi, Ornette Colemant, Chick Corea-t, Quincy Jonest és másokat. Kiállításának különös hangsúlyt ad, hogy az általa módszeresen megörökített zenészek közül többen nincsenek már az élők sorában. (Kincses Károly)







Sánta István Csaba jazz portréi ingyenesen megtekinthetők a Mai Manó Házban. A kiállításról és a fotográfus pályafutásáról ITT olvashattok.