Ismét a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban lesz látható a magyar fotóriporteri szakma legnagyobb seregszemléje. (2013 díjnyertes képeit ITT találod.) A Magyar Újságírók Országos Szövetsége Fotóriporterek Szakosztálya harmincharmadik alkalommal írta ki a Magyar Sajtófotó Pályázatot, amelyre 243 fotográfus, 2738 pályázattal, összesen 7164 képpel pályázott. A kategóriák közül az Emberábrázolás-portré kategóriába érkezett a legtöbb pályamű, a zsűri összesen 506 egyedi és sorozat pályamű közül válogathatott. A 33. Magyar Sajtófotó Pályázat nyilvános zsűrizése 2014. január 16-18. között zajlott a Magyar Sajtóházban. Az idei zsűri összetétele kifejezetten erős volt, tagjai korban és szakmailag is széleskörű tapasztalattal és megközelítéssel rendelkeznek. Adrian Evans, a zsűri elnöke, a Panos Pictures igazgatója, amely a szociális témákat különösen érzékenyen feldolgozó tevékenységéért vált elismertté a szakmában, emellett korábban háromszor is részt vett a World Press Photo zsűrizésében. A zsűri további tagjai az alábbi személyek voltak: Eric Baradat, az AFP Photo főszerkesztője; Bócsi Krisztián, a Bloomberg Finance fotográfusa, Marián Pauer fotótörténész, kurátor; és Reviczky Zsolt, a Népszabadság fotóriportere.
A március 20-tól látogatható kiállításnak köszönhetően bárki bepillantást nyerhet a magyar fotóriporterek lenyűgöző és izgalmas világába, illetve a képek segítségével felidézheti 2014 legemlékezetesebb pillanatait is.
Mai bejegyzésünkben a 33. Magyar Sajtófotó pályázat nagy- és különdíjasainak, valamint a kategóriák első helyezettjeinek képeit láthatod.
MÚOSZ Nagydíj:
Béli Balázs: Úton Európába (Barikád hetilap)
2013-hoz képest két és félszeresére nőtt az Európába érkező illegális bevándorlók száma, több mint negyedmillió menekült próbált meg az EU határain keresztül Nyugat-Európába eljutni. Magyarország számára a magyar-szerb határon át érkező migránsok okozzák a legnagyobb problámát. Tavaly közel 30 ezer, többnyire szír, afgán, koszovói albán menekült szökött át a déli határszakaszokon. Ásotthalom külterületein mezőőrök és polgárőrök segítik a rendőrség munkáját, kiérkezésükig feltartóztatják a migránsokat. Magyarországnak az EU tagságból fakadóan be kell fogadnia ezeket az embereket menekültstátuszuk elbírálásáig, erre az időre szabad kijárású menekülttáborokban helyezik el őket, ahonnan legtöbben rövid időn belül tovább utaznak Nyugat-Európa felé.
Részlet a kiállítás sajtóanyagából:
A sajtófotó lassan száz éve önálló műfaj a fotográfiában. A hétköznapok műfaja – szándékosan nem mondom, hogy művészete. Szerintem annyira önálló, hogy ha múzeumok, kiállítóhelyek falaira kerül, nem kell más műfajok attribútumait magára öltenie a megjelenéshez. Ezért nem használtuk az idei kiállításon a megszokott képkereteket.
Napról-napra szűkül a nyomófelület, így a képek egyre kevésbé jelenhetnek meg eredeti, nyomtatott formájukban. Szinte nem látunk a hangsúlyokat kiemelő, az értelmezést segítő, betördelt képriportokat. Mindezt, ha nem is pótolja, reményeink szerint felidézi az idei kiállítás korábbiaktól eltérő formája. Megpróbáltuk a Capa Központ falain megjeleníteni az újságok, magazinok hangulatát, formavilágát. Nem egyét, természetesen, hanem valamilyen idealizáltat vagy általánosat, de mindenképp – sajnos – egyre kevésbé létezőt. Arra tettünk kísérletet, hogy a képek a saját, eredeti, természetes közegükhöz minél inkább hasonló környezetben jelenhessenek meg.
A hagyományos újságnyomásra, a rotációs technológiára utalnak a falakon kiterített, hosszú papírtekercsek. Ezek szélessége alig haladja meg az egy métert, ami kissé megnehezítette a tördelést, gyakran éreztük, hogy beszorultunk az adott felületre. Éppen úgy jártunk tehát, mint amikor a szerkesztőségben kiderül, hogy egy-egy újságoldal nincs gumiból, nem nyújtható tetszőlegesen és így határt szab az elhelyezhető képek számának és méretének.
A 33. Magyar Sajtófotó Kiállítás tervezésekor és készítésekor a legfőbb célunk az volt, hogy ez a kiállítás minél inkább a sajtófotókról és az azokat készítőkről, a fotóriporterekről szóljon. Szigeti Tamás
André Kertész Nagydíj:
Balázs Attila (MTI külső munkatárs)
Sorozat
A 62 éves Antal Barnabás József másfél éve él az utcán Nyíregyházán. Karácsony éjjelén felvette a katolikus karitásztól kapott legjobb ruháját, hogy részt vegyen az éjféli misén.
Hír-eseményfotó (egyedi) 1. díj és Escher Károly-különdíj a legjobb hírképért:
Móricz-Sabján Simon: Netadó tüntetés
Az Erzsébet hídon vonuló több tízezres tömeg egyszerre tartja a magasba mobiltelefonjait az internetadó elleni tiltakozásként 2014. október 28-án.
Munkácsi Márton díj a legjobb kollekcióért:
Hajdú D. András (szabadúszó)
A megyékben dolgozó, legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporter:
Balázs Attila, az MTVA/MTI külső munkatársa
Fák szakadó esőben egy autó szélvédőjén keresztül a Sóstói úton Nyíregyházán 2014. május 15-én.
A 30 év alatti legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporter:
Béli Balázs (Barikád hetilap)
Képriport (sorozat) 1. díj:
Csudai Sándor: Háború az utcán
Háború az utcán Több százezer tüntető vette be 2014 elején Ukrajna fővárosában, Kijevben a Függetlenség teret. Az országban véres polgárháború dúlt, melynek több száz sérültje és halálos áldozata volt. A kormányellenes tüntetések a gyülekezési jogot korlátozó rendelkezés elfogadása után nyílt utcai harcokba torkolltak, a tüntetők a brutális rendőri fellépés ellenére elfoglalták a hivatalos intézményeket és barikádokat építettek a belváros köré. A Majdanon február 20-án elszabadult a pokol. A tűzzel borított, körbe bástyázott főtérről a demonstrálók megelégelve az állóharcot lerohanták a rendőröket. Ekkorra előkerültek az éleslőszerek és mindkét oldalon vérengzésbe fulladt a felkelés. A teret sebesültek és halottak borították, akik célzott lövéseket kaptak az épületekben megbújó orvlövészektől. Az összecsapásokat követően Kijev főterén temetési szertartásokkal hősként búcsúztatták az ütközetek során életüket vesztett forradalmárokat.
Emberábrázolás-portré (egyedi) 1. díj:
Veres Viktor: Bálvány
Emberábrázolás-portré (sorozat) 1. díj:
Bődey János: Visszatérés a csillagos házakba - Back to the Yellow-star houses
Művészet – Műalkotás vagy művészeti tevékenység ábrázolása fotóriporteri eszközökkel (egyedi) 1. díj:
Eöri Szabó Zsolt: Éjjeli menedékhely
Művészet – Műalkotás vagy művészeti tevékenység ábrázolása fotóriporteri eszközökkel (sorozat) 1. díj:
Hartyányi Norbert: Mr. Franz Koffer
Ferenc otthonában gyakorolja az egyik színpadi kártya trükköt.
Sport (egyedi) 1. díj:
Süveg Áron: Falramászás
Sport (sorozat) 1. díj:
Mohai Balázs Highline a Szellemvárosban
Természet és tudomány (egyedi) 1. díj:
Máté Bence: Prés
Természet és tudomány (sorozat) 1. díj:
Máté Bence: Nagy kócsag
Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (egyedi) 1. díj:
Stiller Ákos: A fal mögött
Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (sorozat) 1. díj:
Hajdú D. András: Menedékkérők
A 20 éves Galamb Nóra kezében egy éves fiával néz ki házuk ablakán 2014 október 18-án, egy nappal azelőtt, hogy Nóra és családja együttesen útnak indult a svájci Vallorbe-ba menedékjogot kérni.
Bulvár, humor (egyedi vagy sorozat) 1. díj:
Teknős Miklós
(forrás: capacenter.hu; sajto-foto.hu)
A Time magazin válogatásában jelent meg egy különleges összeállítás, melyben a szerkesztők nem a klasszikus természetfotósok munkáiból, hanem a nyomtatott és az online sajtóban 2014-ben megjelent, állatokat ábrázoló, olykor megdöbbentő riportfotókból válogattak. Ezeket a képeket ITT találod.