„Nincsenek elvárások, nincsenek világtrendek, nincs igazodás, nincs megfelelés, a szabadság van. Az alkotói szabadság végtelensége. Számomra megrendítő, hogy ennyire kézzel fogható a korszak műveiből ez a fajta alkotói és emberi hozzáállás a világhoz, amit én nagyon szeretnék elérni, de nem nagyon sikerül. Tényleg nincs más, csak az adott alkotó, és az, amit létrehoz, amit megtalál, és nem fél magában egyre mélyebbre menni, és nem fél szembenézni azzal, amit talál, vagyis nem fél szembenézni önmagával. A fotó, mint tükör tartott tükröt az akkori önmaguknak, és tart ma tükröt, a mai önmagunknak. Hogy lehet így is. Ilyen szabadon vizsgálni a világot, vizsgálni benne önmagunkat, és igenis ilyen szabadon is lehet szembenézni és vállalni önmagunkat. Ezért van ennyire közel hozzám ez az anyag. Mert utat mutat. Mert mutat utat! [...]
Fotó: Németh Dániel: Alföldi Róbert a Mai Manó Házban, 2016Aki megnézi a kiállítást vagy az albumot, látja, hogy ezek nem ártatlan képek. Sőt. Mai szemmel azt lehet mondani, hogy ezek durvák, önkínzóak, öncsonkítóak, perverzek, tiszteletlenek, káromlóak, tisztességtelenek, romlottak. Minden olyat el lehet erről az anyagról mondani, amit manapság a művészettel kapcsolatban szoktak sokat mondani, és mégis azt gondolom, hogy ez egy ártatlan anyag.” - meséli Alföldi Róbert fotógyűjteményéről a Mai Manó Ház Indavideó csatornáján megjelent interjúban, melyet Rieger Johanna készített a 2016. április 10-ig meghosszabbított A múlt szabadsága című kiállítás kapcsán.
Szóval ott volt ez a kis polc, és rajta könyvek, és kivettem a legnagyobbikat. Szép könyv volt, Szilágyi Sándor: Neoavantgárd tendenciák a fotóművészetben című munkája. Már az meglepő volt, hogy egy ilyen könyv megjelent nálunk, hogy nem egy vékony füzetecske, hogy szép, hogy minőségi, és a tetejében egy nagy plázában, egy nagy könyvesboltban lehet kapni. Szóval csupa érdekesség és furcsaság, ami kíváncsiságot keltett bennem. A belelapozás is izgató volt, hiszen sok kép, kevés szöveg, nemcsak egy tudományos esszé, hanem konkrétumok. Bizonyítékok a mondatokra, fotók, amiket sosem láttam, alkotók, akikről sosem hallottam, és valami nagyon sűrű valódiság, valami letaglózó önazonosság - olvashatjuk az Alföldi Róbert gyűjteményét bemutató, közel 300 fotóval illusztrált A múlt szabadsága című katalógus előszavában.
A gyűjtemény alapítását inspiráló Szilágyi Sándor: Neoavantgárd tendenciák a fotóművészetben 1965-1984 című katalógus online verzióját ITT lapozhatod át.