Az 1938-as székesfehérvári országgyűlés határozata értelmében Magyarország nemzeti és állami ünnepe – I. István király szentté avatásának évfordulója. 1083. augusztus 20-án I. László király VII. Gergely pápa engedélyével, a magyar püspökök, apátok és előkelők jelenlétében I. István király ezüstládába zárt ereklyéit nyughelyén, a székesfehérvári bazilikában oltárra emelte, ami I. István király szentté avatását jelentette. Buda visszavívásának emlékére 1686-ban XI. Ince pápa katolikus ünneppé emelte Szent István napját, ekkor augusztus 16. lett Szent István emléknapja. 1771-ben XIV. Benedek pápa csökkentette az egyházi ünnepek számát és törölte Szent István napját. Mária Terézia magyar királynő azonban 1774-ben ismét elrendelte a Szent István-nap megtartását, ekkor azonban már nemzeti ünnepként határozta meg augusztus 20. napját. 1771-ben először Bécsbe, majd Budára vitette Szent István kézfejereklyéjét, a Szent Jobbot, amelyet azt követően évről-évre egyházi körmenetben vittek végig a városon a szent király ünnepén.
Az 1848-49-es szabadságharc leverése után a megtorló Habsburg hatalom 1860-ig nem engedélyezte a magyar nemzeti ünnepeket. 1945-ben az országgyűlés megváltoztatta az ünnepnap jelentését, augusztus 20-a ekkor vált az egykori aratóünnepeket, aratóbálokat idéző új kenyér ünnepévé. Az aratást befejező ünnepségek egy 1901-es „szociális hangvételű” miniszteri felhívásnak köszönhetően terjedtek el, elsősorban azokon a nagybirtokokon, ahol nagyszámú cselédséget foglalkoztattak. 1945-ben még nem törölték Szent István ünnepét a kalendáriumból. Erre 1947-ben került sor, amikor a kommunista párt nyílt támadásba lendült. Úgy gondolták, ha május elsején ünnepelnek a munkások, ünnepelhessenek augusztus huszadikán a földmunkások is. Így augusztus 20-án az új kenyérre és az aratásra helyeződött a hangsúly. Néhány év múlva megint változott az ünnep tartalma. 1949-től 40 éven keresztül augusztus huszadikán a Magyar Népköztársaság Alkotmányát ünnepeltük, természetesen az elmaradhatatlan nemzeti színű szalaggal átkötött kenyérrel.
Mai bejegyzésünkbe a Fortepan gyűjteményében található augusztus 20-i ünnepségekről készült régi képekből válogattunk.
Fotó: Repülőnap, Budaörs, 1950. augusztus 20. © Szent-Tamási Mihály/fortepan.hu Fotó: Vízi és légiparádé a Széchenyi rakparttól nézve, sportolók a Dunán, mögöttük a Kossuth híd bontás alatt levő pillérei és a Bem rakpart, 1960. augusztus 20. © Nagy Gyula/fortepan.hu Fotó: Víziparádé a Dunán, a Batthyány térnél, 1973. augusztus 20. © MHSZ/fortepan.hu Fotó: Pesti alsó rakpart, tribün a Parlament előtt a vízi- és légiparádén, 1976. augusztus 20. © Magyar Rendőr/fortepan.hu Fotó: Bem rakpart a Vitéz utcánál, 1976. augusztus 20. © MHSZ/fortepan.hu Fotó: Vízi és légiparádé a Dunán, háttérben a Parlament, 1977. augusztus 20. © MHSZ/fortepan.hu Fotó: Bem rakpart 23.-24., Légi- és víziparédé, Jakovlev Jak-11 Ölyv műrepülő kötelék a levegőben, 1978. augusztus 20. © MHSZ/fortepan.hu Fotó: Bem rakpart, a Csalogány utca torkolatától, augusztus 20-i légiparádé, 1978. augusztus 20. © MHSZ/fortepan.hu(forrás: wikipedia.hu; lafemme.hu; fortepan.hu)
Az augusztus 20-i esti tűzijátékról készített régi fotókat Kép-párunk rovatunkban találod.