A Farm Security Administration program keretein belül 1935 és 1944 között működött egy információs részleg Roy Stryker irányításával, azzal a céllal, hogy megismertesse az igazi Amerikát az amerikaiakkal. Ennek érdekében megannyi fotóst alkalmaztak, akik közül sokan világhírűvé váltak: Dorothea Lange, Walker Evans, Gordon Parks és Russell Lee is a fényképészek csapatát erősítette. Ők mintegy 177 000 felvételt készítettek szerte az országban. Feladatuk az volt, hogy fényképeikkel meggyőzzék a nézőket a kormányzati program hasznosságáról. Dorothea Lange empatikus, kicsit szentimentális, de mindenképp optimista képei különösen alkalmasak voltak erre.
Dorothea Lange – az egyik leghíresebb amerikai női fotóművész – 1895. május 26-án született New Yerseyben. 18 éves korában kezdett el fényképezni, 1919-től pedig saját műtermet nyitott San Franciscóban. A kezdeti stúdiófényképezés után a harmincas évektől kezdve leginkább szociális témákkal foglalkozik. Első házassága tönkremegy, így 1935-ben férjhez megy Paul Schuster Taylor szociológushoz, aki elhívja az Áttelepítési Hivatalhoz (1937-től FSA) dolgozni, ahol a gazdasági világválság után, éveken át dokumentálja az amerikai vidék életét; az otthonukat elhagyni kényszerülő, vándorló nincstelenek tragédiáját.
Dorothea Lange másfél év alatt több mint kétezer fotót készített és mindegyikhez tőmondatos feljegyzéseket is csatolt, többnyire a képek szereplőinek saját szavait. Ilyen tárgyilagosan, ugyanakkor megrázóan addig még nem dokumentálták a nyomort és a szegénységet az Egyesült Államokban. Nem véletlen, hogy az ugyanezt az exodust megörökítő Nobel-díjas Steinbeck-regény, az Érik a gyümölcs, főként Dorothea Lange fényképei alapján született meg.
Lange a háború után egyetemi katedrát kapott a San Francisco-i Képzőművészeti Egyetemen. Folyamatosan romló egészségi állapota miatt azonban egyre kevesebbet dolgozhatott. Néhány hónappal az előtt halt meg, hogy 1965-ben életmű-kiállításon mutatták be fotóit a New York-i Museum of Modern Art-ban. - írta Cserba János az artportal.hu oldalon.
Egyik legismertebb fotója - melyet a HÉT FOTÓJÁNAK választottatok - az 1936-ban készített Hajléktalan (vándorló) anya című kép, mely Kaliforniában készül és már a Mai Manó Házban is bemutattuk. Mai bejegyzésünkben a világhírű fotográfusnő Politiques de Visible című kiállításának sajtóképeiből válogattunk, melyet 2018-ban mi is megtekintettünk Párizsban.
(forrás: artportal.hu; artblart.com)
A világhírű Vándorló anya című fotó és a Farm Security Administration (FSA) részére készített sorozat egymást követő elemei teljes egészében megtekinthetők az Amerikai Kongresszusi Könyvtár adatbázisában, így jól nyomon követhető, miként dolgozott a riporter, mikor az ikonikus fotója elkészült. Ezeket a képeket ITT találod.