Az elmúlt napokban ismét előkerült a közvéleményt évszázadok óta lázban tartó Loch Ness-i szörny hihetetlen története, ezúttal egy nagy angolnára tippelnek a kutatók. A szörnyet ábrázoló legendás képet szinte mindannyian ismerjük. A "seeing is believing / hiszem, ha látom" elv miatt a fénykép 1934-es publikálása után szinte az egész világot, köztünk hazánk lakosait is hetekig izgalomban tartotta. Talán éppen ezért választották be a Time magazin szerkesztői a világ 100 legbefolyásosabb fényképe közé a nyilvánvalóan hamisított fotót 2016 novemberében. A képhez fűzött kommentárban megemlítik, hogy a fényképet állítólag egy brit orvos, Robert Kenneth Wilson készítette 1934 áprilisában.

Az ikonikus kép története azzal indult, hogy 1933 decemberében egy bizonyos Hugh Gray azt állította, hogy sikerült lefényképeznie az állatot, mely kép a Daily Express napilapban jelent meg 1933. december 15-én. Ezután a szigetország tekintélyes lapjai egymást túllicitálva küldték alkalmazottaikat Skóciába, a Daily Mail pedig Marmaduke Wetherell személyében egy vadászt is felfogadott annak érdekében, hogy elsőként találhassa meg a Loch Ness-i szörnyet. Wetherell még 1933-ban felfedezte az állat lábnyomait, így megbízói cikket jelentettek meg Nessie létezéséről, hamarosan azonban kiderült, hogy a vadász csak egy vízilólábnyommal bolondította az erre fogékony főszerkesztőt és a brit polgárokat.
A csúfos fiaskó után újabb expedíció indult a Daily Mail égisze alatt, ekkor egy szülész-nőgyógyászt, Mr. Wilsont küldték a titok megfejtésére. Hogy egészen pontosan mi történt ekkor, azt a mai napig nem tudni. A beszámolók alapján Wilsonnak „sikerült” négy fényképet készítenie a titokzatos szörnyről, bár évtizedekkel később, egy 1993-as Discovery által készített dokumentumfilmből kiderült, hogy ezúttal is egy csalás áldozata lett (valószínűleg gyerekjátékokból fabrikálták a szörnyet) az olvasóközönség. Mivel Wilson kikötötte, hogy a képaláírásban ne szerepeljen a neve, ezért a képet gyakran surgeon's photograph-nak (sebész fotónak) is nevezik és a Time magazin is Ismeretlenként (Unknown) jelzi a kép készítőjét. A fotó természetesen nagy vihart kavart, szinte minden országban megjelent a fénykép vagy a sikeres expozíció ténye.

Itthon Az Est lapban 1934. április 21-én jelent meg a hír Wilson orvosprofesszor tegnap látta a lochnessi szörnyet címmel. Egy nappal később, az április 22-i vasárnapi számban már a Sikerült lefényképezni a lochnessi szörnyet címmel jelent meg egy rövid hír, amiben megemlítik, hogy a fényképet a Daily Mail is leközölte, és azt állítják, hogy a kép „retusálatlan, tehát feltétlenül hiteles.” Az ikonikus kép megvágott verzióját szinte villámgyorsan, két nappal később 1934. április 24-én, kedden publikálta Az Est a képmellékletében, ahol a Tisza-szobor leleplezése, az Újpest-Ferencváros focimeccs egyik szurkolójának reakciója valamint a mára már világhírűvé vált, hamisított, és erősen megvágott fotó is helyet kapott.

(forrás: time.com; rubicon.hu; adtplus.arcanum.hu)
Pár évvel később, 1937 nyarán a nantucketi újságokban különös történet jelent meg a közeli tengerparton talált óriási lábnyom fényképeivel. A kevésbé ismert, ám meglehetősen mókás álhír történetét ITT találod.