Mint ahogy azt már megszokhattátok itt a Mai Manó Ház Blogon hetente egyszer, minden hétfőn szemezgetünk az elmúlt időszak fényképezéssel kapcsolatos legszínesebb hazai és nemzetközi híreiből. Hogy nektek ne kelljen ezernyi weboldalt átböngészni, mi ismét összegyűjtöttük az elmúlt napok legérdekesebb fotós híreit. Rövidhíres válogatásunkban ma is a fényképezéshez, fotótörténethez, fotóművészethez kapcsolódó érdekes témákat ajánlunk figyelmetekbe.
Fotó: Charles C. Ebbets: Ebéd a magasban, 1932
-
Az Ebéd a felhőkarcoló tetején vagy Ebéd a magasban című híres fénykép – melyet idehaza is gyakran láthatunk például gyorséttermek, kávézók belső tereiben kifüggesztve – eredetileg a New York Herald Tribune vasárnapi mellékletében jelent meg 1932. október 2-án, és a manhattani 41. utcában található Rockefeller Központ építése közben készült, a leendő felhőkarcoló 69. emeletén, vagyis kb. 260 méter magasságban. – olvashatjuk a Divány oldalán, ahol a fotóról további érdekességeket és egy videót is találsz.
-
108 éve született Robert Capa, a 20. századi sajtófotózás egyik legmarkánsabb alakja. A magyar származású fotográfust elsősorban dokumentaristaként, haditudósítóként tartják számon. Fotózott a spanyol polgárháborúban, a második japán–kínai háborúban, a második világháború európai hadszínterein, az első arab–izraeli, illetve az Indokínai háborúban. A második világháború eseményeit követve Londonban, Észak Afrikában, Olaszországban, a normandiai partraszállásnál, az Omaha Beachen és Párizs felszabadításakor is dokumentálta a történéseket. – számolt be Robert Capa születésnapjáról a hirado.hu.
-
A Capa Központ 2014-ben alapította meg a Robert Capa Magyar Fotográfiai Nagydíjat azon alkotók munkájának elismerésére, akik kiemelkedő teljesítményt nyújtanak a magyar fotográfia bármely területén. A Capa-nagydíj 2020-as zsűrije tavaly októberben három ösztöndíjast választott ki a beérkezett pályaművek alkotói közül, ők hárman egy – koronavírus-járvánnyal nehezített – éven keresztül dolgoztak tovább munkájukon. A Capa-nagydíj 2021-es zsűrije e munkák és az ösztöndíjasok nyilvános prezentációja alapján hatodik alkalommal ítélte oda 2021. október 21-én a hárommillió forintos díjazással járó Capa-nagydíjat Szombat Éva fotográfusnak, akinek képeiből az Index.hu Nagykép rovatában mutattak be egy válogatást.
Fotó: Erich Lessing: Budapest, 1956. október 29. A Corvin köz a fegyverszünet napjaiban: vöröskeresztes zászlót tartó ápolónő utazik egy összetákolt sebesültszállító járművön, míg a mozi épülete mellett a járdán egy felfordult szovjet aknavető hever. MTI Nemzeti Fotótár
-
A forradalom hírére Magyarországra érkező külföldi tudósítók számát 150-re becsülik, és néhányuk – például Pedrazzini – kivételével a legtöbbjük először lépett egy elzárt kommunista ország területére. Volt azonban valaki, aki otthonosan mozgott a vasfüggöny mögött, és mindenkit megelőzve már október 25-én Budapest felé vette az irányt. Az osztrák Erich Lessing (1923–2018) jól ismerte a terepet, hiszen szinte az egész nyarat Magyarországon töltötte, hogy megörökítse a Rákosi-rendszer mindennapjait – ekkor született híressé vált képe a gyakorlatilag házi őrizetben lévő Nagy Imréről és unokájáról, Jánosi Katalinról. A fotót az Index Múlt-kép rovatában tekintheted meg.
-
Spencer Tunick amerikai fotóművész fotóinstallációjához meztelen emberek álltak modellt a Holt-tenger közelében, a dél-izraeli Arad városának környékén vasárnap. A körülbelül háromszáz ruhátlan emberrel készített fényképekkel Tunick az MTI szerint a Holt-tenger megóvásának és helyreállításának fontosságára kívánja felhívni a világ figyelmét. A képet a Telex oldalán találod.
-
Ismét frissült a Fortepan. Ezúttal a Főfotó képarchívumából közöltek egy második adag fotót, a 2000-nél is több képből a Fővárosi Blog válogatott egy csokorral.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
- A Punkt.hu online fotográfiai magazin oldalán a múlt héten három szuper kiállítást ajánlottak, amik jelenleg Európában láthatók. Bécsben Susan Meiselas képeit tekinthetik meg a látogatók, köztük a sztriptíztáncosokról készült sorozatát. Párizsban egy japán fotográfus Daido Moriyama képeit állították ki, míg Berlinben Lee Friedlander retrospektív tárlata látható.
-
Ha szabadidőmet tengerparton tudom tölteni, mindig mágnesként vonz a nagy kékség. Ahogy a kiváló író, Győrffy Ákos megfogalmazta: a tenger számomra szinte értelmezhetetlen. Ha meglátom a tengert, valósággal lebénulok. Nincs nyelvem hozzá. Nincsenek fogalmaim. És belülről, alulról is így érzem: egy tenger nélküli, alföldi ország polgáraként a vizek világa maga az élet szavak nélküli csodája. S benne a bátor búvárok, akik egyet rántva kötelükön tudatják a fenti világgal: legalább odalenn minden rendben. – olvashatjuk a Múlt-kép rovatban, ahol búvárkodással kapcsolatos régi képeket tekinthetsz meg.
-
„Ezt látnák a földönkívüliek, ha űrhajójukon érkeznek hozzánk” – ezzel a szöveggel publikálta a National Geographic az első fotót, amely az űrből készült a Földről, épp 75 évvel ezelőtt – emlékezett vissza az évfordulóra a Spacecenter.org. Pontosabban majdnem az űrből, de mindenesetre magasabbról előtte bármikor. – számolt be az évfordulóról a Telex.hu, ahol a fotót is megtalálod.
Fotó: Bácsi Róbert László: Christina férjének hősi kitüntetése. Ennyi maradt belőle és az emlékek.
-
A Hegyi-Karabahban élő emberek sorsában rögtön megérintett az a kettősség, és az ebből fakadó lelkiállapot, amelybe a Szovjetunió felbomlása után számos térség lakói kerültek: az ország kimondta függetlenségét, ám azt a nagyhatalmak eltérő okokból nem ismerték el. Mint egy csónak, amely két part között, a nyílt vízen rekedt, kikötni, megállapodni sehol nem tud, úgy élnek Hegyi-Karabahban és számos más utódállamban az emberek. Számukra a Szovjetunió összeomlása nem hozott valóságos szabadságot, a nemzetállami és területszerzési törekvések leginkább rövidebb vagy hosszabb, kínkeserves fegyveres konfliktusokat eredményeztek, amelyeket évtizedek óta nem tudnak maguk mögött hagyni. Ezeknek a társadalmaknak a megismerése, helyzetük pontos megértése, a fotográfia eszközeivel történő kibontása és bemutatása foglalkoztat 2009 óta. Az a vágy visz vissza időről időre Hegyi-Karabahba, hogy ennek a mindössze egykilenced magyarországnyi, kis országnak a sorsát megismertethessem a világgal, képeimmel közel hozzam a valóságukat, a hírek mögött rejlő emberi sorsokat. – írta Bácsi Róbert László, akinek képeit az Index Nagykép rovatában mutatták be.
-
Hídavatás, kormányzói megtekintés, közkórház és lőtér, strandfürdő és a rászoruló családoknak épített telep: Kádár Antal, a város főmérnöke precízen dokumentálta a mezőváros életét, megörökítve Cegléd fejlesztéseit az utcai vécéktől a tanyasi iskolákig Horthy alatt. Egy magyar kisváros a két világháború között. A Fortepan Blog legújabb válogatása a 24.hu oldalon tekinthető meg.
-
Érdekes és egyben látványos jelenséget örökített meg a balatonszentgyörgyi Balaton-parton Borbély Krisztián természetfotós. Mint Facebook-oldalán közzétett posztjában írja, az őszi Balaton kristálytiszta vizében remekül megfigyelhetőek a Zala-folyóval ide szállított üledékből képződött „homokpadok”, valamint a horgászok partra húzott zsákmányai által rajzolt barázdák is. Hozzáteszi, a Kis-Balaton nádasainak lebomlásából származik az a barnás szerves anyag, amit a Zala a Balatonba szállít. Emberre, állatra, növényre nem káros, az algák viszont nem szeretik. A képeket a Sokszínű Vidék oldala közölte.
Hogy minél érdekesebb híreket mutathassunk nektek, ennek a rovatnak a szerkesztésében a Ti segítségetekre is szükségünk van. Örömmel vesszük, és ezúton is köszönjük, ha a blog (kukac) maimano (pont) hu e-mail címre küldtök nekünk linkeket.
Hamarosan újra jelentkezünk, addig is nézz körül a korábbi posztjaink között! Fotóbulvár rovatunkat ITT találod.