Esther Honig amerikai újságírónő, közösségi média-szakértő szerint a Photoshop uralta világban mára szinte teljesen eltűnt a természetesség a portrékból, ráadásul az utómunkákat földrajzi és kulturális tényezők is nagyban befolyásolják. Honig kísérlete tárgyául egy saját önarcképét választotta, melyet a világ 25 országába közel 40 embernek küldött el, a Fiverr oldalán - melyen alkalmi munkákat adhatunk vagy vállalhatunk el - arra kérve őket, hogy „tegyék őt széppé”. A képeket manipulálók közül egyesek szakértők a területükön, mások pusztán amatőrök voltak. A Before and After (Előtte és utána) címet viselő sorozat igencsak színes lett, hiszen a felkért profi és amatőr Photoshop-felhasználók munkái Esther Honig szerint a készítők személyes és kulturális szépségkoncepcióját is tükrözik. - olvashatjuk a hvg.hu oldalán.
Fotó: Esther Honig MarokkóUK
A fotóra kattintva a többi ország – köztük Argentína, Bulgária, Szerbia, Pakisztán vagy éppen Olaszország – lakója által manipulált képet is megtekintheted.
USA(forrás: hvg.hu; estherhonig.com)
A XIX. században az utómunka önálló művészeti formaként létezett, a fotográfusok különböző technikákat ötvöztek, melyben fontos szerepet kapott az expozíciós idő vagy éppen az egymásra fényképezés és a fotómontázsok készítése is, a Photoshop előtti korszakban, az 1840 és 1980 között készült képekből összeállított válogatásunkat ITT találod.