Az 1924. november 9-én Zürichben született Robert Frank Amerikáról szóló fotóesszéjét talán minden fotóművészetet kedvelő ember ismeri. A fotóművészet egyik csúcspontja, ami a készítése óta eltelt idő ellenére abszolút modern maradt. Az 1959-ben napvilágot látott Americans című albuma feltűnést keltett az Egyesült Államokban a megszokottól eltérő szemléletmódja miatt. Az elszigetelt, a tömegben is magányos emberek, a málló vakolatú házak és üres bisztrók világában az amerikaiak először nem ismertek magukra. 35 mm-es fényképezőgépének köszönhetően gyorsan és legtöbbször titokban készítette el képeit. A könyv elsőként Franciaországban jelent meg, mert az amerikai kiadók visszautasították az album megjelentetését. Az 1958-as franciaországi kiadás a Pécsi József Fotográfiai Szakkönyvtárban is megtalálható. (forrás: Szilágyi Gábor: A fotóművészet története, Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata, Budapest, 1982; Mary Warner Marien: A fotográfia nagykönyve, Typotex kiadó, 2011; Tímár Péter, fotomuveszet.net)
Fotó: Robert Frank: Drive-In Movie, Detroit, 1955 © Robert Frank, from The Americans. Detroit Institute of Arts
A svájci származású Frank, aki az amerikai fényképezés egyik legfontosabb alakja 1951 novemberében a LIFE-nak adott interjújában a következőt mondta: "Amikor az emberek a fotóimat nézik, azt akarom, hogy olyan érzésük legyen, mintha egy verssort szeretnének még egyszer elolvasni."
Fotó: Robert Frank: Americans 36, U.S. 285, New Mexico, 1955
Fotó: Robert Frank : Los Angeles, 1956
Fotó: Robert Frank : Los Angeles, 1956
Fotó: Robert Frank: Americans 1, Parade – Hoboken, New Jersey, 1955
(forrás:artblart.com)
Robert Frank fotóalbumai megtekinthetők a Pécsi József Fotográfiai Szakkönyvtárban és megvásárolhatók a Mai Manó Könyvesboltban.