A hiphop egy kultúra és művészeti irányzat, amit afroamerikaiak, latin amerikaiak, és karibi amerikaiak hoztak létre New York egyik kerületében, Bronxban. A hiphopzene fő történelmi kora az úgynevezett „Old school” kor 1970–1985 között. Ezután következett az úgynevezett aranykora a hiphopzenének 1985–1995 között, ami magába foglalta a keleti és a nyugati part zenéit, és ezeket tovább vitte a modern korba. Itt inkább a nyugati parti zene volt a dominánsabb, így kialakult az úgynevezett gengszterrap, G-funk. 1993 után megjelent az úgynevezett kemény hiphop (hardcore). – olvashatjuk a Wikipédia ide vonatkozó szócikkét. A New York-i Fotografiskában nyílt kiállításon e zenei stílus meghatározó ikonjainak portréiből nyílt egy, több mint 200 képet felvonultató kiállítás.
A kiállításon ikonikus alapművek is láthatók, de a hip-hop legnagyobb sztárjainak ritka és intim portréi is falra kerültek. A tárlat a műfaj vizsgálatának tekintetében igen átfogó: kiemelt téma a nők szerepe; a hip-hop regionális és stiláris diverzifikációja; a műfaj születéséhez hozzájáruló hetvenes évekbeli utcai bandák antropológiája; vagy a fordulópont, amelynek köszönhetően az alulról jövő mozgalom globális jelenséggé és milliárd dolláros iparággá válhatott.
„Volt idő, mikor a hip-hop még nem volt iparág, és nem hozott pénzt – de erről könnyű megfeledkezni." – mondja Sacha Jenkins, a kiállítás társkurátora, a Mass Appeal és az XXL korábbi fotóriportere, jelenleg a Mass Appeal kreatív igazgatója, aki az 1980-as évek New York-i hip-hop szcénájában nőtt fel. „A fiatalok úgy öltözködtek, ahogyan éltek, korlátozott erőforrásokkal próbálták szórakoztatni magukat, és olyan esztétikát teremtettek, amelyet maguk között elismertek. A hip-hop nem a világnak szólt, hanem egy nagyon meghatározott közösségnek. Aztán egy exponenciális ütemű átmenet következett, miután a hip-hop kultúra hihetetlenül nyereséges globális exportcikké vált." – folytatja Jenkins.
„Ezek az emberek akkoriban csak helyi celebek próbáltak lenni a gimi tornatermében vagy a kinti parkban. Ahogy telt az idő, az iparág fejlődött, megváltoztak a dolgok. A fotózások mára egyre flancosabbá válnak, az öltözékek egyre puccosabbak, a luxus fő jelzői a magánrepülőgépek, a szép autók, a csillogó láncok és a hivalkodó pózok. A fotók kronológiája a hip-hop fejlődését tükrözi, a dokumentarista fotótól a teljes stáb-produkciókig."
A műfaj pályáját öt évtizeden át nyomon követő kiállítás anyaga a hip-hop ’70-es évekbeli dokumentarista fotográfusainak képeitől a legfiatalabb hip-hop fotográfusok munkájáig terjed. A tárlat várhatóan a Fotografiska több nemzetközi helyszínére, köztük a Fotografiska Stockholmba és a Fotografiska Berlinbe is eljut.

Courtesy of Fotografiska New York and Copyright of the Artist

Courtesy of Fotografiska New York and Copyright of the Artist

Courtesy of Fotografiska New York and Copyright of the Artist

Courtesy of Fotografiska New York and Copyright of the Artist

Courtesy of Fotografiska New York and Copyright of the Artist

Courtesy of Fotografiska New York and Copyright of the Artist
A Hip-Hop: Conscious, Unconscious című kiállítás további képeiből ezen a linken található egy válogatás.