1956-ban Christopher Squire diplomata, a budapesti Szabadság téren található Amerikai Nagykövetség erkélyéről örökítette meg a magyar szabadságharcot. Képeken rögzítette az utókornak, hogyan keltek fel a magyarok a kommunista kormánnyal szemben, demokráciát és szabadságot követelve. A forradalom története a fényképeken keresztül bontakozik ki, ahogy az Amerikai Nagykövetség előtti Szabadság tér, és a Parlament előtti Kossuth Lajos tér kezdetben tüntetőkkel, majd pusztítást maguk után hagyó tankokkal és katonai csapatokkal telik meg. Christopher a fényképeket lányára, Margaret Squire-re hagyta, aki apja nyomdokaiba lépve az Amerikai Egyesült Államok diplomatája lett. Külügyminisztériumi kollégája, Edward Salazarhoz, fűződő barátsága és David Kostelancik budapesti követtanácsos (2016-2019) révén ez a kivételes fényképes dokumentáció végül visszatért Magyarországra, a szabadságharc 60. évfordulójának és az oly sok bátor férfi és nő szabadságért hozott áldozatának tiszteletére.- olvashatjuk az Egyesült Államok Nagykövetségének sajtóanyagában. Terveink szerint a teljes fotósorozatot a Mai Manó Házban is bemutatjuk 2017 októberében.
Figyelem! A bejegyzésben látható képek némelyike megrázó, sokkoló lehet. Csak akkor lépj tovább, ha ezt megértetted.
Fotó: Christopher Squire: Budapest, 1956Fotó: Christopher Squire: Budapest, 1956Fotó: Christopher Squire: Budapest, 1956Fotó: Christopher Squire: Budapest, 19565. és 6. kép
FRISSÍTÉS 2016. október 27.
A kérdés bennünk is felmerült, de Bognár Katalin, a Magyar Nemzeti Múzeum fotótörténész múzeológusa megválaszolta a többek által is jelzett tényt a bejegyzésben szereplő ötödik és hatodik képről.
Az említett képeket eltávolítottuk a bejegyzésből, ezúton is köszönjük a fontos kiegészítést.
"Az 5. és 6. kép nem eredeti felvétel, látszik a képek minőségén is. A két képet a Kossuth téri sortűz áldozatairól Dr. Hegedüs Dénes készítette, az eredeti negatívokat a Magyar Nemzeti Múzeum őrzi. A felvételek számos helyen és formában felbukkantak már nyomtatott és digitális formában."
(forrás: Amerikai Nagykövetség; Mai Manó Ház)
Az 1956-os forradalommal kapcsolatos fotóinkat itt találod:
Akkor és most: A forradalom helyszínei (1956-2016)
Ata Kandó: Édes hazám, Isten veled!
Saáry Éva, a forradalom krónikása
Michael Rougier: Budapest, 1956. október (LIFE Magazine)
Erich Lessing: 1956 képekben
Az AP hírügynökség ritkán látott képei az 1956-os forradalomról
Vagn Hansen - Billed Ladet: Erika a címlaplány