1912. április 14-én született Robert Doisneau francia fotóművész, akinek ma nevét sajnos már kevesebben, de fényképeit annál többen ismerik. Doisneau nem tett mást, mint Párizs utcáin az élet legkisebb és legegyszerűbb pillanatait kapta el úgy, ahogy azok általában történni szoktak. Több mint 450.000 fotót készített, miközben azt kutatta hol lát valami össze nem illőt, nevetségeset, humorosat, ironikusat és mindazt a szatirikus vonást, ami az életben is megtalálható
Doisneau első tapasztalatait az ipari fényképezés terén szerezte, amikor 1935-ben a Renault autógyár számára dolgozott. Három évvel később hagyta el ezt a merev rutinmunkát, amelynek során gépalkatrészeket kellett fotóznia. Éppúgy távozott ebből a feladatkörből, mint ahogy korábban abbahagyta a rézmetszést, amiben szintén szakértő volt. Miután éveken át sokféle megbízást kapott teljesen ura lett a különböző kameráknak. A második világháború elején viszont már a Leica és a Rolleiflex voltak a kedvencei. A megszállásról és a felszabadításról készült fényképei nagy mértékben előmozdították hírnevének magasra szárnyalását és Franciaországban a fotográfusok élvonalába került. 1948-tól 1951-ig a Vogue-nak dolgozott, majd ezután szabadúszóként munkálkodott.
Nem hivatalos statisztikák szerint az 1950 márciusában készült ikonikus fotóját, melynek címe Csók a városháza előtt több mint két és félmillió példányban adták el képeslapon, de még ma is nehéz úgy Párizsban sétálni, hogy ne találkoznánk díszpárnákon, naptárakon, kerámiákon, pólókon, leporellókon a világhírű fotó másolatával, mint ahogy azt is biztosan kijelenthetjük, hogy a csókolózó szerelmespárt ábrázoló kép állandó darabja minden Doisneau életművét bemutató kiállításnak. Doisneau szívesen mondogatta, hogy a szégyenlőssége miatt olyan visszafogott fényképész. Doisneaut a hatvanas-hetvenes évek fotótörténeti könyveiben képvadászként (chasseur d’images) jellemezték, vagyis olyan fotósnak, aki mindaddig türelmesen várakozott, míg az élet valami érdekeset sodort elé. Ma már tudjuk, hogy ez nem minden esetben volt így, hiszen a nyolcvanas években a nagy nyilvánosság előtt zajló nemzetközi persorozatban kiderült, hogy Doisneau többször is színészekkel, modellekkel dolgozott.
Mai bejegyzésünkben Robert Doisneau ritkán látott képeiből válogattunk.
Fotó: Robert Doisneau: La mariée chez Gégène (The bride at Gégène), 1946 © Atelier Robert DoisneauFotó: Robert Doisneau: Le cadran scolaire, Paris (The school clock, Paris), 1956 © Atelier Robert DoisneauFotó: Robert Doisneau: Hommages respectueux (Respectful tribute), 1952 © Atelier Robert DoisneauFotó: Robert Doisneau: Palm Springs, 1960 © Atelier Robert DoisneauFotó: Robert Doisneau: Palm Springs, 1960 © Atelier Robert Doisneau(forrás: artblart.com)
A Ritkán látott című rovatunk korábbi részeit a linkekre kattintva nézheted meg.
5 ritkán látott Vivian Maier fotó
5 ritkán látott André Kertész fotó
5 ritkán látott Robert Capa fotó
8 ritkán látott Mai Manó fotó
7 ritkán látott Brassaï fotó
12 ritkán látott Munkácsi fotó
11 ritkán látott Robert Capa (színes) fotó
10 ritkán látott Diane Arbus fotó